İnci Köyü

İnci, Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir köydür. Köyün gerçek ismi ermenice olan Posof'tur.

__Tarihi

Köy 1878 Osmanlı-Rus savaşında Ardahan'ın Posof ilçesinden gelenler tarafından kurulan bir köydür.Ama daha sonra bu muhacırlar yerli halkın baskıları yüzünden Göksun'a bağlı Kireç köye göç ederler.Eski ismi "Türk Poskoflu"dur. O ana kadar yerleşik bir yaşam düzeni olmayan ve yarı göçebe hayatı yaşayan bu halk bu köy ve çevresinin sulak tarıma ve hayvancılığa elverişli olduğundan köye yerleşmeye ve yeni yaşamlarına burda kalarak devam etmeye karar verirler ve Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren köy adı çevrede Kürt Poskofu olarak anılmaya devam eder ve müteakip yıllarda Köy adı resmi kayıtlara İnci köy olarak geçer. Günümüzdede o isimle anılmaya devam eder.Kaşanlı Köyü ile akrabalıkları vardır.
Posof'tan gelme fikri ise; 93 harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşında, bilinir ki Kars-Ardahan ve Erzurum bölgelerinde bir çok göçmen (muhacir) Elbistan yöresine yerleşmiştir. İşte bu kafilelerden birtanesi de Ardahan iline bağli "Posof" (Eskiden Kars’a bağlıydı) ilçesinden gelmiştir. Ve Ermenilerden kalan (terkedilen) bu köye yerleşirler. Geldikleri kazanın ismiyle „Posoflu“ diye anılırlar. Zamanla Posoflu „Poskoflu“ olarak değişmiştir. Sulak ve toprağı verimli olan bu köye sahip olmak için, karşı köylerden biri olan "Lorşun" (ki bu isimde ermenicedir) yeni adıyla "Altın Elma" köyü sakinleri, bu muhacirlari rahatsız etmeye başlarlar. Bunun üzerine köylülerce bir çare aranmaya başlar. Sonunda bulurlar; Karakale'ye yeni yerleşmiş olan bir Kürt aşireti var, bu aşiretten bir kaç kişiyi aramıza alırsak bizi koruyabilirler." Ve Karakale'ye yerleşenler "Atmi" aşiretinden olan ve bugün Kaşanlılar dediklerimizden başkasi değildir. Sonuç itibariyla köye, bir kaç aile yerleştirilir. Fakat bu aileler sadece karşı köyün saldırılarını önlemekle yetinmez, muhacirlari da terke zorlarlar. Böylelikle Atmi aşiretine bağlı Kaşanlılardan bir kaç aile yerleşmiş olur.
_Eski bir Ermeni yerleşim birimi olduğu kesindir. Köyümüzün sınırları dahilinde, halen ermenice kökenli kelimelerle adlandırılan mıntıkalar mevcuttur. Örnek; Aşî Kerserkiz ( Kerserkiz değirmeni), tapi tatozan ( tatozlar tepesi) vs... Köyümüzün asıl adı Poskoflu'dur. (Uluslararası atlas kayıtlarında köyün ismi Poskoflu olarak geçmektedir. Bkz. Atlas Mondial Microsoft Encarta Edition 1998). Bu ismin ermenice mi olduğu yoksa "Posof" tan mı geldiği konusunda iki ayri fikir ileri sürülmektedir. (Posof, Ardahan iline bağli bir ilçedir.) Ermenice "pos" kelimesinin dere veya çukur anlamında kullanıldığı bu vesileyle ismin asıl kaynağının bu olduğudur. Zamanla deşikliğe uğramış veya doğrudan yöresel bir takı almak suretiyle "poskof" şekline dönüşmüştür. Şu andaki ismi "İnci" köyüdür ve köyün kuzey-doğusunda mevcut "İnci" deresinden geldiği bilinmektedir. Bu veriler Poskof veya Poskoflu’nun da ya aynı dere veya çukurdan veyahut ta bizatihi köyün kendisinin derede olması sebebiyle isminin buradan geldiği söylenebilir.
Resmi Sitesi: http://www.incikoyu.de/

__Kültür

Köy Alevi bektaşi inancına sahip olup Lezzet anlayışı damak tadı ve Mutfak kültürü oldukça geniştir.

__Coğrafya

Kahramanmaraş iline 166 km, Afşin ilçesine 16 km uzaklıktadır.

__İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

__Nüfus

2007 -
2000 - 171
1997 - 171


__Ekonomi

Köyde yaşayanların geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmakla birlikte, tarım ağırlıklıkdır. Tarım toprağının artan nüfusa cevap verememesi nedeniyle, köy nüfusu geçen yıllara rağmen yavaş bir seyirle azalma eğilimi gösterir. Hemen her aileden bir kısım bireyler ya Türkiye'nin büyük şehirlerinde ya da yurt dışında yaşamaktadır.

__Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

__Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi olup kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır...