Karakuyu Köyü

Karakuyu, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

__Tarihi

Koy aslen ermenı yerleskesıdır ermenı SOYKIRIMINDAN sonra goce maruz kalan ermenı koy sakınlerını yerını dersım KATLIAMINDAN kacan kocgırı asıretıne mensup bazı aıleler yerlestırılmışlerdır su an halen koyde kocgırı asıretıne mensup aıleler mevcuttur daha sonrakı yıllarda koyden kentte gocun baslaması karakuyu koyunden de gocun baslamasına neden olmustur gocle bosalan yerlerı marasın afsın ılcesıne baglı kasanlı orenlı ve hatıcepınar koylerınden aıleler yerlesmıslerdır su an çome qoşî denılen köy halkı mevcuttur aılelerı yasamaktadır .

Gürün ilçesinin güneyinde, ilçe merkezine 17 km lik mesafede bulunan Karakuyu Köyü, ismini köyün içinde bulunan ve halen köy halkının içme suyu ihtiyacını karşılamakta olan ve sağlığa zararlı olan “Kuyu”dan almaktadır. Kuyu suyunun kara olmasından dolayı bu ismi almıştır. Karakuyu köyünün hudutları; Gündoğusu: bucakyurt ve gölgeli kaya ve tilki deresi. Gün batısı: Kiloritaş yılan ocağı. Kuzeyi: Tavşan çalı ve yemlikli dere ve Osman çalı. Güneyi: deve deresi ve gök tepe ve Elbistan yolu ve kayalıklı büyük göl bulunur. Karakuyu Köyü nün halkı, Maraş bölgesinden gelmişlerdir. Köy halkının bir kısmı;Koçgiri; bir kısmı Sinamili. bır kısmı urro asıretı bır kısmıda uskulo asıretı den olusmaktadır.Karakuyu Köyünde yaşayan ailelerden; Mirzaoğulları Afşin ilçesi Hatçepınar , Kaşanlı,orenlı bölgesinden gelmişlerdir.. Gürün ilçesine yakın olması nedeniyle bu bölgenin de çok eski devirlerden beri yaşam yerini oluşturduğu kesindir. Karakuyu Köyünün bulunduğu bölgede daha önceden değişik uluslardan olan insan grupları yaşamışlardır. Karakuyu Köyünün Bucak mevkiinde (Kızılburun-Karakuyu arasındadır) ziyaret adı verilen bir yer vardır. Halk buraya eskiden Yağmur Duasına çıkar ve adaklarını burada keserlerdi. Buradaki mağarada ilginç resimler ve işaretler, kaya kabartmaları bulunmaktadır. 1993 yılında köyün içindeki Karakuyunun içerisinde Tunç devrine ait olan eşyalar bulunmuştur. 1995 yılında Roma İmparatoru İskender dönemine ait madeni paralar bulunmuştur.

Karakuyu Köyü’nün halkının hepsi de Maraş bölgesinden 150 yılı aşkın zaman öncesinden buraya gelerek yerleşmişlerdir. Köy halkının bir kısmı “Koçgiri” aşiretine bir kısmı da Sinemili aşiretine mensupturlar. Karakuyu Köyü’nde yaşamakta olanlardan Mirzaoğulları (Kaşan) Afşin ilçesi Haticepınar ve Kaşanlı bölgesinden gelmişlerdir.

 

(Mısırlı) Elbistan ilçesinin Oğlakkaya Köyü’nden gelerek buraya yerleşmişlerdir.

(Şahin) Elbistan ilçesinin Gücük Köyü’nden gelerek buraya yerleşmişlerdir.

(Palu) Elbistan ilçesinin Kantar Köyü’nden gelerek buraya yerleşmişlerdir.

(öztaş) Aynı bölgelerden gelmişlerdir.

(Arslan) Aynı bölgelerden gelmişlerdir.
(ön) Aynı bölgelerden gelmişlerdir.


__Kültür

Kultur olarak alevıbektası kulturu hakımdır tam anlamı ıle anadolu koy gelenegını halen surdurmektedır, dugunlerde maras agırlıklı halay turlerının sergılendıgı cenaze torenlerınde de alevi ıslam sentezı ıslemektedır koyde cemevı yoktur.

__Coğrafya

Sivas iline 155 km, Gürün ilçesine 17 km uzaklıktadır. Genel yapı ıtıbarı ıle mazıkıtan gecıtın en yakın koylerden bırısıdır karakuyu yuksek konumundan dolayı karasl ıım hakım dır koyun su ıhtıyacı yukar ve asagı kuyular olmak uzere ıkı kuyudan karsılarlar en yuksek dagı sınek konmaz kaz tepesı gok tepesı ada calı koyu ortalarına almıstır .

__İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

__Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Petrol rezervleri için yazın araştırmalar yapılmaktadır...

__Nüfus

Köy halkının büyük bir kısmı ekonomik nedenlerden dolayı büyük şehirlere göç etmişlerdir. 1960 yılında 60 hane kadar olan köyümüzdeki hane sayısı 1997 yılı itibariyle 40 hane, 2000 yılında 35 hanedir. 2008 yılında 28 hane bulunmaktatır...

__Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Ibrahim Top
> 2004 - İbrahim Top
> 1999 - NEBI ASLAN
> 1994 - NEBI ASLAN
> 1989 -SALMAN MISIR
> 1984 - ISMAIL PALO

__Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stablizedir, köyde elektrik ve sabit telefon vardır...