Örenli Köyü

Örenli, Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir kürt ve alevî köyüdür. Kürtçe adı Gundi Orte'dir. Eski adı ise Kılboz'dur...

__Tarihi

Köyün adının nereden geldiği bilinmemektedir. Bölgede bulunan Kaşanlı köyünün bir parçasıdır.
_Örenli köyü anlami viran olmus ören yerinden gelir.Köyün bilinen eski adi Kılboz'dur (Gundi Kılboz). Günümüzde Kılboz adı verilen mezarlık halen bulunmaktadır. Bizans kayitlarinda da bu bolgenin adi Kılboz olarak geçmektedir. Tarih kalıntılarından en önemlisi Diyar Tepesi'nde bulanan Hititler'den kalma küçük bir kaledir. Tas duvarlarla örülmüş ve üstünün ağaçlarla kapatıldığı düşünülmektedir. Bu kalenin guclu bir deprem sirasinda yikildigi sanilmakla beraber kalenin taşlarının köyde bulunan evlerin yapımında kullanıldığı da bilinen bir gerçektir.(Aptuloğlu adı verilen bolgede Hatti ve Hititlerden kalma bir hüyük vardır Örenli Köyü (qundi kilboz) Hatti (etilerden) hititlerden hurrilerden mitanilerden kassitlerden assurlardan medlerden perslerden buyuk iskerden romalardan bizanlardan kilikya ermeni kralligindan emevilerden abbasilerden selcuklardan osmanlidan kalma mezarlar bulunmaktadir koyun etrafinda bizanlardan kalma bir kilise vardi fakat su anda yok olmus bir eserdir. Kaşan köyüne bağlı Örenli ve Haticepınarı mahalleleri 12.08.1949'da Örenli adıyla birleştirilerek köy statüsüne kavuştu.

__Kültür

Yemekleri, İçli Köfte, Katmer, Kömbe, Loğuk'tur.

__Coğrafya

Kahramanmaraş iline 201 km, Afşin ilçesine 51 km uzaklıktadır. Genel jeolojisi bölge büyük bir oranda kireçtaşlarından oluşmaktadır. bölgede çeşitli petrol ve mermer arama çalışmaları yapılmıştır.

__Nüfus

2007 -107
2000 -105
1997 -105

__Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

__Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Şakir Yıldız
1999 Ali YILDIZ
1994 İsmail GÜL
1989 İbrahim YILDIZ
1984 İbrahim YILDIZ
__Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Toprak Yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.